Jdi na obsah Jdi na menu
 


Podzámecká zahrada Kroměříž

14. 12. 2008

1.Historie

 Pod zámecká zahrada vznikla už někdy v období pozdního středověku. První zmínky o jejím vzniku jsou z počátku 16 století. Původně sloužila jako květinová zahrada pro panstvo této době ještě nebyla zahrada ohraničena žádným plotem. Na hrad se vozily sazenice a protože tu nebyl plot, vtrhlo na hrad měšťanstvo a nadělali zde velké škody. Až za architekta Friberta Luchesiová byla zahrada ohraničena pevnou zdí. V 17. století došlo k dalším změnám, které zde nechal provést tehdejší arcibiskup Ant. Colorado-Waldstein. Byla postavena Colorado galerie s malou stupňovitou zahradou. V průběhu 18 století se zahrada dále rozšiřovala. Známým architektem, který se na rozšiřování zahrady podílel byl Jan S. Thalerův. Když se území zahrady prodloužilo až k řece Moravě, která městem Kroměříž protéká, skládala se už z několika částí: Kanál, sentimentální stavby a dlouhý rybník. Některé ze staveb se dochovaly dodnes např. Chromek Přátelství.V 19. století prošla zahrada třetí, poslední a zásadní změnou. Byla změněna na romantický anglický park. Od té doby už to byl krajinářský park o velikosti 64 ha. Stavby se nyní stavěly ve stylu klasicismu. Bylo přistavěno několik dalších staveb např. Čínský pavilón s uklánějícími se sochami číňanů, který byl postaven na jednom z ostrovů Divokého rybníka a stojí zde dodnes, dále rybářský domek, sloužící také jako kasino, Vázový můstek, Stříbrný můstek, Maxův dvůr a Pompejánská kolonáda. Hodně památek, které se v Podzámecké zahradě nacházejí je spojeno se slavným rodákem Maxem Švabinským. V již zmiňované Colloredo galerii je dodnes dílo Maxe Švabinského. Takže od svého vzniku až do současnosti prošla Podzámecká zahrada několika architektonickými změnami.

Maxův dvůr

V letech 1844-1845 ji vytvořil Anton Arche. Měl sloužit jako kravín na okraji Podzámecké zahrady. Hospodářský statek ve stylu angliské ornamental farme nebo také francouzské ferme ornée. 

 

 

 

2.Současnost

 Nyní je v zahradě zastoupeno velké množství duhů dřevin, které určitě stojí za shlédnutí. Podle záznamů je v zahradě 48 druhů jehličnatých stromů a až 153 druhů stromů listnatých.Botanicky je zahrada obohacena vzácnými stromy s různých zemí celého světa. Vše je dokonale barevně kombinované. Arcihtekt Antonín Arche nechal ze strany Velkého náměstí postavit schodiště, čímž byl otevřen nový vstup do zahrady. Pro obyvatele města Kroměříže, návštěvníky a cizince je Podzámecká zahrada často navštěvovaným místem za účelem příjemných procházek a pozorování přírody. Část parku byla přebudována na sportovní areál, který využívají hlavně školy. Dnes patří Pod zámecká zahrada do městské památkové rezervace Kroměříž, ještě společně s druhou historickou kroměřížskou zahradou a to Květnou. Obě dvě zahrady i se zámkem byly roku 1995 přijaty za Národní kulturní památky České republiky a roku 1998 byly zařazeny také do složky Unesco. Dnes jsou v Podzámecké zahradě tři rybníky a romantické stavby např. Pompejská kolonáda, Colloredova kolonáda, Maxův dvůr a Čínský pavilon, množství kašen atd. V současnosti je to krajinářský park s množstvím zahradních staveb-Rybářský pavilon, Paví dvůr, kolonády, sochařské výzdoby a je také obohacena koutkem živé přírody, kde najdeme zvířata jako koně, osli, kozy, volně pobíhající králíky, volně chodící pávy, veverky, opice a ptáky jak dravé, tak okrasné.

 

Stanice pro handicapovaná zvířata

 V Podzámecké zahradě je Koutek živé přírody se stanicí pro handicapovaná zvířata, tedy pro zvířata, která potřebují pomoc. Můžeme zde vidět různé druhy opic a ptáků. Tento koutek je často navštěvovaným místem zahrady, kam nejraději chodí děti.

 

 

Obrazek

 

Obrazek

 

 

Vodní toky

 V současné době se chystá příprava na rekonstrukci vodních toků a rybníků. V letních dnech je možnost menší plavby v nafukovacích člunech po Dlouhém rybníku. Uprostřed je ostrov, který můžeme navštívit a na vodě společně s čluny plavou také labutě a divoké kachny s mláďaty. Kromě Dlouhého rybníku jsou v Podzámecké zahradě jiné další rybníky a jezera. Některá z nich jsou však hodně zakalená, ale i přesto by jsme zde našli hodně živočichů.

Obrazek

 

Obrazek

                                                  

 

 

 Katastrofy v Podzámce

V červenci roku 1997, když byly v Kroměříži záplavy byla zaplavena také Podzámecká zahrada, která se nachází v blízkosti koryta řeky Moravy. Velká část zahrady zmizela pod několika metrovou vrstvou zakalené vody, která zde stála i několik týdnů. Následkem těchto záplav bylo také to, že podlehlo až na 120 stromů a s nimi i množství okrasných keřů. Škody byly opravdu velké. V srpnu roku 2000 se prohnala kroměřížkským okresem velká vichřice, skoro se sílou tornáda. Stromy se ještě docela nevzpamatovaly ze záplav a na nápor vichřice podlehly další stromy. A jako by toho už nebylo moc, k pohromám se přidali ještě škůdci kůrovec a lýkožrout. Podzámecká zahrada se z těchto ničivých katastrof ještě nevzpamatovala. Nejvíce ze všech stromů ale trpí smrky, protože právě na ně zaútočil lýkožrout. Proto se provádějí chemická ošetření, kterými se snad podaří stomy zachránit. Vedení kroměřížského zámku pak rozhodlo, že se v zahradě vysadí nové stromy. Stromy se vysazují hlavně v místě za Pompejskou kolonádou. Podle výzkumu lze říct, že v blízké době i díky globálnímu oteplování bude záplav, vichřic i zemětřesení přibývat. Budou silnější a častější.

 

Náhledy fotografií ze složky Podzamecka zahrada